Buzdolabının, TV'nin veya diğer ev aletlerinin metal gövdesine dokunduğunuzda bu elektrik çarpması veya kasa gövdesi olayı başınıza gelmiş olabilir.

Şimdi birkaç soru akla gelebilir:

  1.     Bu elektrik nedir? Nereden geliyor ve varoluş nedeni nedir?
  2.     Bu elektrik tehlikeli midir ve sağlığıma zarar verebilir mi?
  3.     Kasanın gövdesindeki elektrik miktarını azaltmanın çözümü nedir?

Her şeyden önce, kasanın gövdesinin neden iletken olması gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz! CE standardı insan sağlığının ve insan hayatının korunması standardıdır. Bir Avrupa standardı olan ve hükümleri   CE standardına göre, tüm zeminlerin bir bilgisayar sistemine entegre edilmesi gerekmektedir ve bundan kasanın iletken gövdesi sorumludur. Evet, grafik kartınızı, CD-ROM'unuzu, sabit sürücünüzü, anakartınızı ve güç kaynağınızı kasanın gövdesine vidaladığınızda, temel olarak büyük bileşenleri bir araya getiriyorsunuz. Son olarak sistemde bir bağlantı varsa aynı toprak üzerinden güç kaynağına aktarılacak ve bu kablo ile toprak bağlantı pinine (toprak) aktarılarak hayatınızı kurtaracaktır.

Elektrik motoruna veya anahtarlamalı güç kaynağına sahip çoğu elektrikli cihazda, EMI adı verilen, Elektromanyetik Girişim anlamına gelen ve Farsça'da elektromanyetik girişim olarak da adlandırılan bir olguyla karşılaşırız.

Elektromanyetik girişim veya EMI iki genel biçimde meydana gelir:

  •    Elektronik cihazların yaydığı radyasyon şeklinde
  •     İletken tel ve gövde içerisinden akar

Normalde binanızın elektrik devresindeki bir kişi kaynak makinesi, saç kurutma makinesi, su pompası, vantilatör ve benzerlerini kullandığında, binanın elektrik kablolarında EMI harmonikleri olur. Giriş bölümünde, elektromanyetik parazitin güç kaynağına girmesini önlemek için X ve Y olmak üzere iki tip kapasitör üzerinden EMI Filtreleme devresi oluşturan EMI adı verilen standart devre güç kaynakları bulunmaktadır. Öte yandan, güç kaynağınızın kendisi de anahtarlamalı bir güç kaynağıdır. , Bu etkileşimlerin bir nevi üreticisi olarak kabul edilir. Yani yine bu parazitlerin binanızın elektrik devresinden çıkıp girmesini önlemek için EMI Filtreleme devresine ihtiyaç vardır.

X kapasitörünün işlevi, faz ile sıfır arasındaki parazitleri uzaklaştırmaktır ve Y kapasitörünün işlevi, toprak (GND) ile faz ve toprak ve sıfır arasındaki parazitleri püskürtmektir, dolayısıyla Y kapasitörünün bir tabanı, bu ekstraya kadar pin mirasına bağlanır. akım üçüncü pin tarafından eklenir. Güç ve güç kablosunu toprağınıza iyi bir şekilde aktarın. Beklemek! Çizgi filmin evinde ya da mekanında kuyu yok! Peki bu elektromanyetik etkileşimler nereye gidecek? Prensip olarak bu harmonikler deşarj olacak yer bulamayacak ve kasanın gövdesi üzerinde akacaktır. Aslında kasanın gövdesine dokunduğunuzda vücudunuz onu yere taşıyor.

 

Şimdi çıplak ayakla yerdeyseniz, evinizin veya çizgi film yerinizin elektrik devresinde çok fazla EMI girişimi varsa, bu elektrik çarpması sizin için daha belirgin olacaktır! Dolayısıyla bazı mevsimlerde ya da günün belirli saatlerinde bu duygu daha fazla ya da daha az olabiliyor. Bazıları bu güç kaynağının neden düşük kaliteli ve ucuz güç kasalarında ve kasalarında hissedilmediğini soruyor mu? Düşük maliyetli kasaların gövdesi yüksek iletkenliğe sahip değildir ve daha da önemlisi standart dışı güç kaynağının girişinde bu etkileşimleri toprağa iletecek bir EMI Filtreleme bölümü yoktur.

green.net.tr/s/kl52ae